İşitme ve İşitme Kaybı

Günlük hayatlarımızda iyi şekilde işitebilmek önemlidir, ancak normal işiten insanların pek çoğunun iyi işitebilmenin ne demek olduğunu iki kez düşünmesi gerekir. Arkadaşlarla sohbet etmek, doğanın sesini dinlemek, müziğin keyfini çıkarmak veya uyarı sinyallerini duymak – bunların hepsini duyabildiklerine şükretmeliler.

İşitme, çevremiz ile ilişkilerimizde önemli bir rol oynamaktadır. İlişkilerin oluşturulmasını kolaylaştırmakta ve sezgisel deneyimlere kapı açmaktadır. Aynı zamanda oldukça karmaşık ve hassastır.

O halde ona hak ettiği değeri verelim…

Nasıl duyarız:

Kulak, mükemmel ve oldukça karmaşık işitme görevini gören muhteşem ve inanılmaz becerikli bir organdır. 7.000 farklı sesi ayırt edebilir ve beynin ses kaynaklarının yerini tespit etmesine yardımcı olur.

İnsan kulağı üç bölümden oluşmaktadır – dış, orta ve iç kulak.

Dış kulak: Dış kulak, sesleri alır ve kulak kanalı üzerinden kulak zarına iletir.

Orta kulak: Ses dalgaları ile kulak zarı titrer. Çekiç kemiği, örs kemiği ve üzengi kemiğinden oluşan kulak kemikçikleri bu titreşimi iç kulağa iletir.

İç kulak: Koklea (kulak salyangozu), kulak kemikçiklerinin hareketlerini elektrikli sinyallere dönüştürür. İşitme siniri, sinyalleri beyne iletir.

 

Aşağıdaki videoda nasıl işittiğimiz gösterilmiştir:

İşitme Kaybı

İşitme kaybı genellikle uzun yıllar boyunca yavaş bir şekilde gelişmektedir; etkileri de kademeli olarak kendini gösterir. Bu da insanların işitme kaybı yaşadıklarını anlamalarını zorlaştırmaktadır. Bir şeylerin yanlış gittiğini ilk anlayan genellikle akrabalar, arkadaşlar veya mesai arkadaşlarıdır.

Ancak, işitmenizin aslında olması gibi olmadığını gösteren açık sinyaller vardır. Muhtemelen telefon konuşmalarını anlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Radyo dinlerken veya televizyon izlerken sesi çok açtığınız için aileniz şikâyet ediyor mu? Bir restorana gittiğinizde veya gürültülü bir sokakta sohbeti takip etmekte zorluk çekiyor musunuz? Dinlemek için çok çaba sarf etmekten dolayı aile kutlamalarından sonra kendinizi yorgun hissediyor musunuz? Sizinle konuşan insana baktığınız zaman daha iyi mi duyuyorsunuz?

Bunların hepsi işitme kaybının tipik işaretleridir. Ama endişelenmeyin; işitme kaybı katlanmanız gereken bir şey değildir. Bununla ilgili bir şey yapabilirsiniz, yapmalısınız.

İnsanların pek çoğu işitme cihazlarını kullanma fikrine sıcak bakmamaktadır. Bu kararı bir kenara bırakır ve işitme azlığı ile ilgili sorun onlar için çekilmez bir hal aldığında bir şeyler yapmaya karar verirler.

İşitme kaybı ile ilgili ne kadar erken harekete geçerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. İşitme ile ilgili sorunlarınız başladığında bile etrafınızdaki sesleri duymak ile sorumlu beyninizde doğal yollar yaratılmasına yardımcı olan işitme cihazlarını kullanabilirsiniz. İşitme cihazlarını ne kadar göz ardı ederseniz onları kullanmak zorunda kaldığınızda alışmanız da bir o kadar zorlaşacaktır ve daha da önemlisi hayatta çok şeyi kaçırmış olacaksınız.

İşitme kaybının olası etkileri:

  • Azalan dikkat
  • Konuşmaları anlamakta zorlanma
  • Başkaları ile iletişim kuramamak
  • Hafızada zayıflama
  • Alışık olmadığı ortamlarda tedirginlik yaşamak
  • İş performansında düşüş
  • Başkalarını anlamakta zorlanma
  • Asabiyet, stres, depresyon
  • Sosyal hayattan uzaklaşma, yalnızlık

İşitme sorunu kulağın her bölgesinde meydana gelebilir; dış veya orta kulağın işlev kaybı genellikle ilaç veya cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Ancak, işitme sorunlarının %80’inin nedeni iç kulaktaki işlev kaybı veya hasardır. Bugün, modern işitme cihazları ile iç kulaktaki en ciddi hasar bile telafi edilebilmektedir.

Ancak işitme kaybının hiçbiri birbiri ile aynı değildir. İşitme sorunu olan insanların pek çoğu hafif tonlar ile yüksek tonlar arasındaki farkı ayırt edemez ve ıslık, çocuk sesi veya kuş sesi gibi sesleri duymakta zorluk çekerler.

Bu video, işitme kaybını anlamanızda size yardımcı olacaktır:

İki kulakla işitme: iki kulak, bir kulaktan daha iyi duyar

Geçerli bir nedenden dolayı iki kulağımız var: Çift Kulakla Duyma veya her iki kulakla duyma, seslerin nereden geldiğini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda daha yüksek sesli ve net konuşmalar gibi belirli sesleri algılayıp, diğer sesleri göz ardı ederek istediğimiz şeyi duymak için odaklanmamızı sağlamaktadır. İki kulak ile işitmenin getirdiği avantajlardan bazıları; birikim etkisi, bastırma etkisi ve iki kulak ile konuşana yönelmedir. 

Birikim etkisi

Her iki kulağımızla ses duyduğumuzda bu aynı sesi iki kere duymak gibidir. Bu şekilde beynimiz, sesin algısal görüntüsünü daha iyi oluşturabilmektedir. İşitme kaybı ile bu etki belirgin bir şekilde azalmaktadır. İki işitme cihazının kullanılması ile birikim etkisinden faydalanmak mümkün olmaktadır.

Bastırma etkisi

Hem gürültü hem de konuşmanın olduğu durumlarda her iki kulakla duymak, konuşma seslerinin duyulmasını gürültüye tercih etmesinde beynimize yardımcı olmaktadır. Bu şekilde konuşma, olduğundan daha net duyulmaktadır. İşitme kaybı ile bu etki belirgin bir şekilde azalmaktadır. İki işitme cihazının kullanılması ile bastırma etkisinden yeniden faydalanmak mümkün olmaktadır.

İki kulak ile konuşana yönelme

Farklı yerlerden pek çok farklı sesin geldiği gürültülü ortamlarda her iki kulakla duymak, beynimizin ilgilendiğimiz ve odaklandığımız tek bir ses kaynağını ayırt etmesine yardımcı olmaktadır. İşitme kaybı ile bu etki belirgin bir şekilde azalmaktadır. İki işitme cihazının kullanılması ile çift kulak ile konuşmaya odaklanma avantajından yeniden faydalanmak mümkün olmaktadır.

Bu video, iki kulak ile işitmeyi anlamanızda size yardımcı olacaktır:

Şimdi harekete geçin

İşitme konusunda belirgin bir sorun yaşanmaya başlandığında günlük hayatımızda işitmenin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başlarız ve iyi duyamamaya başladığımızda neleri kaçırdığımızı da anlarız.

Neden mümkün olan en kısa süre içerisinde önlem almıyoruz?

İşitme kaybı kademeli bir süreçtir

İşitme kaybı, genellikle yıllar süren kademeli bir süreçtir – o kadar kademeli ki hayatımızdaki olumsuz etkilerini anında anlamamız mümkün olmamaktadır.

Tedavi edilmeyen işitme kaybı hayatımızı etkiler

Aile, arkadaşlar ve mesai arkadaşları ile iletişimde yaşanan sorunlar asabiyete, strese, yalnızlığa ve hatta depresyona bile neden olabilir.

Ne kadar erken o kadar iyi

Hafif bir işitme kaybı olsa bile işitme cihazlarını ne kadar erken kullanmaya başlarsak bizim için o kadar iyi olacaktır.

Beyninizi Eğitin

İşitme cihazları ile yeniden iyi bir şekilde duymaya başladığınızda beyin de uyarılacak ve zihinsel canlılık geri kazanılacaktır.

Hayattan fazlasını alın

Yaşam kalitesi artacak ve bunun sonucunda kısıtlamasız kişisel iletişim ve sosyal etkileşim oluşacaktır.

Yeniden iyi duymaya başlamanın da pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Çalışmalar göstermektedir ki işitme cihazı kullananların pek çoğu işitme cihazlarından çok veya aşırı şekilde memnundur. Deneyimli kullanıcılar, sosyal ilişkilerinde, hatta fiziksel ve zihinsel sağlıklarında belirgin iyileşmenin olduğunu belirtmektedir. Kendilerini daha iyi ve yeni şeyler denemek için daha hazır hissetmekteler.

Yeni işitme deneyimlerinize açık olun. Yaşam kalitenizi artıracaktır.